Witamy na naszym blogu finansowym!
Znajdziesz u nas wiele przydatnych informacji finansowych.

Archiwum: ◊ Lipiec, 2015 ◊

• piątek, Lipiec 31st, 2015

image Prowadzenie firmy to synonim sukcesu i symbol zaradności oraz przedsiębiorczości. Wielu Polaków myśli o założeniu własnej firmy, ale praca na własny rachunek nie należy do najłatwiejszych. Na drodze do sukcesu każdego przedsiębiorcy piętrzą się liczne bariery. Jedną z nich jest skomplikowany i niezbyt wydajny system podatkowy. Przerośnięta administracja i nieustannie krytykowana przez przedsiębiorców biurokracja to kolejna przeszkoda w prowadzeniu firmy. Mnożenie się procedur, trudności z uruchomieniem działalności i uzyskaniem wymaganych zezwoleń utrudniają pracę małym firmom. W przypadku nieporozumień i konfliktów przedsiębiorca również nie może liczyć na szybkie rozwiązanie gospodarczego sporu, wobec czego działalność bywa zawieszona na jakiś czas, generując tym samym straty. Ciągnące się w nieskończoność postępowania i często bezsensowne procedury są prawdziwym utrapieniem polskich przedsiębiorców. Dodatkową barierę stanowi korupcja i wykorzystywane w nieuczciwy sposób znajomości. W obliczu tego wszystkiego, prowadzenie firmy w Polsce powinno kojarzyć się przede wszystkim z odpornością na stres i mocnymi nerwami.

Kategoria: Zaczynamy biznes
• piątek, Lipiec 31st, 2015

image Wydawanie pieniędzy to coś, co przychodzi nam naprawdę łatwo i przyjemnie. O wiele gorzej jest jednak wtedy, kiedy to musimy je zarobić czy odpowiednio rozplanować. Niestety, ale większość z nas narzeka na to, że ich pieniądze zbyt szybko się rozchodzą, zbyt szybko znikają nam z konta czy z portfela. Prawda jest taka, że często niezbyt monitorujemy nasze finanse i w efekcie sprawdzamy stan naszego konta dopiero wtedy, kiedy jest już za późno. Zdecydowanie warto mieć swoje finanse na oku tym bardziej, że obecnie mamy do tego tak wiele różnego rodzaju opcji i możliwości. Jak najbardziej możemy stwierdzić, że obecnie jest to o wiele łatwiejsze, aniżeli jeszcze nie tak dawno temu. Czym jest to spowodowane? Banki dają nam o wiele więcej opcji. Obecnie często możemy ustawić różne powiadomienia na telefon, kiedy pieniądze znikną z konta, łatwo możemy wejść na stronę banku. W efekcie o wiele łatwiej jest nam monitorować, jak wyglądają nasze finanse. Wystarczy jedynie na bieżąco sprawdzać stan naszego konta, a z pewnością nie dojdzie już do sytuacji, kiedy to wydaliśmy zbyt dużo pieniędzy.

• piątek, Lipiec 24th, 2015

Niedawno, bo dosłownie jakiś czas temu, w 2013 roku miała miejsce reforma OFE, która bardzo wiele zmieniła jeżeli chodzi o fundusze emerytalne. OFE, czyli Otwarte Fundusze Emerytalne, to instytucja, która od zawsze zajmowała się zbiorem świadczeń emerytalnych. Po reformie, uległo to ogromnej zmianie. Dziś to pracownik sam decyduje, gdzie odkłada swoje środki. Wielu z nas zastanawia się, jaką decyzję podjąć. Dlaczego OFE stało się nie rentowne?. Czy są to tylko pozory? Wielu z nas traktuje to jako błahą sprawę, bo jest im to na dzień dzisiejszy obojętne. Jednak za kilka lat, za coś będziemy musieli żyć. Jak wiemy środki z OFE przekazywane są dla budżetu państwa, dlatego władze najwyższe uważają, że jest to dobre wyjście. Dla niech na pewno, bo i tak wiadomo, że żyjemy w zadłużonym Państwie. Jadnak to gdzie idą nasze pieniądze powinno być dla nas rzeczą najważniejszą. Czy ZUS to dobre rozwiązanie? Na pewno każdy musi sam na to pytanie, indywidualnie odpowiedzieć. Jednak zdanie podzielone są na pół!

Kategoria: Własny biznes
• poniedziałek, Lipiec 20th, 2015

Dziś, kiedy każdy z nas ma wydatki,, chce jak najszybciej zarobić. Często pojawiają się sytuacje, iż osoby niepełnoletnie, mające 16, 17 lat chciałyby zawrzeć umowę. Jak najbardziej jest to możliwe, jeżeli zgadza się na to pracodawca. Rodzice zwykle muszą też poręczyć za takie osoby. Są jednak prace zarobkowe, gdzie osoby młodociane są poszukiwane. Często traktuje się je jako tanią siłę roboczą! Nic w tym dziwnego, w końcu osoba nie posiadająca nawet średniego wykształcenia Nie jest w stanie zaoferować nam dużo. Należy jednak dawać szansę takim osobom. Przydaje im się to później, kiedy szukają stałej pracy. Jaką pracę podjąć w wieku 16 lat.? Takich ogłoszeń jest dość sporo, zwłaszcza latem. Osoby posiadające plantację owoców lekkich, potrzebują młodocianych osób do zbioru, czy noszenia skrzynek. Nie jest to może wymarzona praca, ale od czegoś trzeba zacząć! Nie od razu osiąga się duże pieniądze, na to trzeba długo pracować. Można również samemu oferować swoje usługi np. pomagać w pracach ogrodowych , czy chociażby zimą odśnieżać. Nie bójmy się wyzwań! Żadna praca nie hańbi!

Kategoria: Finansowanie firmy
• sobota, Lipiec 18th, 2015

image Jesteśmy młodzi, niedoświadczeni i często niedoinformowani. Kiedy zaczynamy pracę, wkraczamy na drogę dorosłego życia. Wtedy sami za siebie odpowiadamy. Czym wcześniej zaczniemy pracę na podstawie umowy, tym szybciej zleci nam staż pracy, który wynosi 30 lat. Nie wszyscy są tego świadomi, a jednak bardzo to się liczy. Oczywiście popisana przez nas umowa o dzieło, czy zlecenie nie wlicza się, gdyż nie ma wtedy stosunku prawnego. Dla wielu na pewno ważną rzeczą jest fakt, iż nawet szkoła średnia, szkoła policealna, oraz szkoła wyższa jest liczona jako staż pracy. Dziś nie jest to, aż tak brane pod uwagę, gdyż cały czas zmieniają granice wieku emerytalnego. Dla społeczeństwa, zwłaszcza młodego jest to niekorzystne. Dopiero zaczynają oni bowiem swoją zawodowa karierę, a czym dłuższy wiek emerytalny, tym lata pracy niestety też. Kiedyś staż pracy miał większe znaczenie. Dzisiaj niestety jesteśmy w dobie kryzysu i wszystko zupełnie inaczej się rozkłada. Nie traćmy jednak nadziei, że coś się zmieni! Chodź wielu z nas, myśli, że to nie możliwe!

Kategoria: Własny biznes